O psí srsti
Během cca 15 000 let, co nás pes doprovází, jsme vyšlechtili několik typů psí srsti. Dříve pro praktické důvody, a nyní i pro estetické. Zde je stručně jejich rozdělení:
1/ Hladkosrstí psi:
Zde je péče o srst minimální. Srst je krátká, nemá podsadu. Líná po celý rok. Pro údržbu postačí gumová rukavice.
např. pointer, maďarský ohař, dobrman, francouzský buldoček, basenji, hladkosrstý jezevčík, hladkosrstý jack russell teriér atd.
2/ Krátkosrstí psi:
Tito psy mají krátkou srst a podsadu, kterou bychom měli vyčesávat. Na tuto srst byl vyvinut nástroj, nazývaný furminátor. Tento typ srsti je odolnější než u hladkosrstých psů, ale i více líná.
např. labradorský retriever, bígl, mops atd.
3/ Tzv. kombinovaná srst:
Tato srst se skládá z krycí srsti a podsady. Srst je na zádech kratší a pevnější a na nohách, břichu, za ušima a zadní části pod ocasem jemnější a delší. Zde je důležité tuto jemnější srst pravidelně česat, aby se netvořily filce. Nevhodný je výše zmíněný furminátor, protože může delší srst poničit a ta po té poroste více zvlněná. Stejně tak zničí tuto srst oholení strojkem. Krycí pevná srst se zcela zničí. Psi s touto srstí sezónně línají. Někdy po celý rok.
např. zlatý retriever, border kolie, dlouhosrstý jezevčík, papillon, dlouhosrstá čivava, kavalír king charles španěl atd.
4/ Drsnosrstí (dříve drátosrstí) psi:
Tato srst je velmi specifická a vyžaduje speciální úpravu. U některých plemen je tvrdá srst po celám těle, u jiných je srst na nohou jemnější a může se cuchat. Více o této srsti zde.
např. foxteriér, border teriér, grifonci, irský vlkodav, knírači, italský spinone atd.
5/ Dlouhá splývavá srst:
Tato plemena byla vyšlechtěna, aby měla dlouhou zpravidla jemnou srst. Srst připomíná lesklé hedvábné vlasy. Někdy mají podsadu. Údajně tito psi nelínají. Ale i zde pes má odumřelé chlupy, které sice ze psa samovolně nepadají, ale musí se vyčesávat. Pokud o srst správně nepečujeme, zacuchá se, vytvoří se filce a kolikrát nezbývá, než psa oholit mašinkou. Tomuto typu srsti to nevadí, opět naroste dlouhá. Většina těchto plemen se nyní upravuje v salonech na kratší střih. Nicméně u srsti bobtaila a bearded kolie jsem vypozorovala změnu struktury po oholení mašinkou na více vatovou. Velký důraz klademe u česání při výměně srsti u dopívajícího psa. V tomto období se více cuchá. Více o česání srsti zde.
např. jorkšírský teriér, havanský psík, maltézský psík, tibetský teriér, shih tzu, lhasa apso, bobtail, briard
6/ Hedvábná srst kombinovaná:
Tato srst je kombinací s jemnou hedvábnou srstí na nohách, břichu, ocasu, pod ocasem a krátkou tvrdou srstí na zádech, kterou trimujeme nebo vyčesáváme trimovacíma (vyčesávacíma hrabičkama. Někdy i speciální pemzou. Hedvábné chlupy musíme česat hřebenem, kartáčem, jinak se můžou tvořit chuchance a filce. Holení zad nebo uší u této srsti tento typ srst zjemní a stane se světlejší.
např. irský setr, afgánský chrt, anglický kokršpaněl, americký kokršpaněl, kavalír king charles španěl atd.
7/ Srst s velmi bohatou podsadou:
Tito psy byli vyšlechtěni, aby měli srst odolnou povětrnostním podmínkám. Krycí srst (pesíky) může být kratší nebo i dlouhá. U této srsti je vhodné minimálně 2x ročně velmi důkladně vyčesat hustou podsadu. U dospívajích štěňat je důležité při výměně srsti pořádně štěněcí srst vyčesat, pokud nevylíná sama. Zvláště kolem zadní části psa a na krku se můžou tvořit filce, kterým je nutné předejít. Holení mašinkou není pro tento typ srsti vhodné. Srst se nenávratně zničí. Krycí srst už neroste, roste jen bohatá podsada, která může vylínat, a může dojít k alopecii. Pes je pak úplně bez srsti.
např. sibiřský husky, aljašský malamut, samojed, welškorgi, dlouhosrstá kolie, šeltie, pomeranien, bernský salašnický pes, novofundlanský pes atd.
8/ Kudrnatá a vlnitá srst:
Typický představitel kudrnaté srsti je pudl a vlnité portugalský vodní pes. Tato srst údajně nelíná, avšak i u barbeta byl detekován gen MC5R pro línavost. Zde chlupy nepadají ze psa, chlup zůstává v srsti, a pokud pravidelně psa nečešeme, tak se nám brzy vytvoří cuchance, filce a nezbývá něž psa oholit mašinkou. Této srsti to až na vyjímky neškodí, naopak prospěje. Srst potom roste bohatší, více kudrnatá. (neplatí u pudla aprikot). Více o česání srsti zde.
Např. pudl, bišonek, ruská barevná boloňka, boloňský psík, kerry blue teriér, portugalský vodní pes
9/ Srst šňůrová
Z některé kvalitní pudlí srsti, kterou nečešeme, ale necháme zaplést do dredů vytvoříme šňúrové pudly. Pro některá plemena je tato úprava srsti typická. Tato srst je velmi náročná na údržbu: sušení mokré srsti, vytváření šňur. Běžně je tato srst kudrnatá nebo vlnitá. Nicméně takto upravený pes se nemusí česat a nelíná.
např. puli, komodor, šňúrový pudl
V dnešní době vznikají stále nová plemena jako např. labradoodle, cockerpoo, která mají srst pokaždé jinou a proto jejich péče a úprava u každého jedince odlišná.