Trimování

Co je trimování

 Jedná se o mechanické vyškubávání mrtvé srsti, za pomocí trimovacího nože, pemzy, nebo jen prstů. Psa tato procedura nebolí, jelikož chlup je již uvolněný z kořínku, jen chlup sám často nevypadne. Proto byli tito drsnosrstí psi vyšlechtěni, aby srst samovolně nevypadávala. Trimovací nůž není nůž, jak bychom si představovali, jedná se o nástroj se „zoubky“ a měl by být tupý, abychom chlup nepřeřízli, ale vyšklubli pěkně celý i s kořínkem. Každé štěně se rodí s měkkou jemnou srstí a pravidelným vyškubáváním, srst se stává hrubší a odolnější nečistotám. Naopak holením mašinkou nebo kastrací se srst stává opět jemnější, tmavá srst světlejší a vlnitější. Často se stává, že každý chlup zraje v jinou dobu, proto někteří majitelé si psy trimují sami průběžně po celý rok. Chce to trochu zkušenosti, abychom psa netahali za kůži, ale uchopili jen odumřelý chlup. Občas se stane, že drsnosrstý pes nemá podsadu, a může být vidět po vytrimování na některých místech kůže psa (hlava, uší). Při správném trimování toto brzy zaroste kvalitní srstí.  Někdy majitel pejska požaduje vytrimovat celého psa, hned jak z něho začne vypadávat srst. Ale může mít „zralá“ pro trimování pouze záda a hrudník ještě ne. Pak je lepší počkat nebo trimovat na dvakrát.

Celý chlup vytažený z kořínku

Jak často trimovat

Je-li srst štěněte hodně měkká a jemná, doporučuji každé dva, tři měsíce. U dospělé kvalitní srsti stačí 2x do roka. Což je výhodnější, než když drsnosrstého psa oholíme mašinkou. Výsledná jemná srst se musí stříhat každé dva měsíce po celý život psa.

Důležité je také zmínit, že anglicky trimování řekneme „strip“.  Anglické slovo „trim“ znamená úprava. Proto jsme se už setkali s tím, že borderkolii někdo požadoval trimovat, ale jednalo se o špatný překlad z angličtiny.